Firma Bose wprowadza pierwszy system nagłośnienia do małych pojazdów (seria Bose Small Vehicle) — system Bose® Personal® przeznaczony do nowego Nissana Micra, który będzie dostępny w Europie od marca 2017 roku. System Bose Personal, którego koncepcyjna wersja została zaprezentowana na targach CES 2016, stanowi przełom w samochodowych systemach audio, dostarczając znakomitych i skoncentrowanych na kierowcy wrażeń akustycznych w samochodzie kompaktowym.

Mamy obsesję na punkcje przekraczania granic tego, co możliwe. Pomogła nam ona w skonstruowaniu systemu nagłośnienia, z którym nie może się równać żaden inny produkt dostępny dziś na rynku” — powiedział Marc Mansell, wiceprezes BoseAutomotive Systems.

Mimo niewielkich rozmiarów nowy system Bose Personal oferuje właścicielom nowego Nissana Micra zaskakująco mocny i dobrej jakości dźwięk. Ten projekt Bose zdobył duże uznanie na rynku elektroniki powszechnego użytku. Teraz wprowadzamy tę koncepcję także w samochodzie”.

Z zapewnieniem wysokiej jakości wrażeń akustycznych w samochodzie kompaktowym wiąże się wiele wyzwań. Inżynierowie firmy Bose musieli wykazać się kreatywnością i zastosować zdecydowanie odbiegające od tradycyjnego podejście do projektowania systemu.

Dopasowanie systemu do wyrazistej stylistyki nadwozia i pełnego pozytywnej energii wnętrza nowego modelu Micra wymagało także szczególnie ścisłej współpracy z Nissanem. Należało bowiem uwzględnić wszystkie aspekty, począwszy od wyglądu i lokalizacji sześciu głośników po współczesny, industrialny styl zagłówka Bose Personal w fotelu kierowcy.

 

Wrażenia skoncentrowane na kierowcy

System nagłośnienia Bose® Personal® jest zoptymalizowany pod kątem kierowcy, siedzącego w najważniejszym i zawsze – podczas jazdy – zajętym miejscu w samochodzie. Uzyskano to poprzez umieszczenie głośników w maksymalnej bliskości uszu kierowcy oraz połączeniu ich z autorskim systemem przetwarzania sygnału Bose, który zapewnia wrażenie zanurzenia się w przestrzennym dźwięku.

Bose jest pionierem i branżowym liderem technologii audio SeatCentric™, a zagłówek Bose Personal jest najnowszym przykładem zastosowania tego podejścia do projektowania. Zagłówek wyposażony w parę lekkich głośników Bose UltraNearfield™ o średnicy 6 cm, w połączeniu z technologią Bose PersonalSpace™ Virtual Audio, generuje dźwięk o szerokim polu, krystalicznej barwie i muzycznej głębi na poziomie porównywalnym do zestawu złożonego ze znacznie większej liczby głośników. Co ciekawe, osobie siedzącej w fotelu wręcz trudno zorientować się, że dźwięk dobiega z zagłówka.

Kierowca nowego Nissana Micra będzie mógł wpływać na wrażenie zanurzenia w dźwięku za pomocą funkcji Bose PersonalSpace Control, dostępnej w ustawieniach pokładowego systemu multimedialnego. PersonalSpace Control umożliwia regulowanie poszczególnych opcji odsłuchu, począwszy od dźwięku precyzyjnie skupionego na przedniej części kabiny do znacznie szerszego i otaczającego dźwięku, który zdaje się dobiegać nawet z miejsc, w których nie ma żadnych głośników.

 

Mocny dźwięk w całym wnętrzu

Choć system Bose Personal koncentruje się na wrażeniach kierowcy, pasażerowie również nie poczują się zaniedbani. Nowy szerokopasmowy głośnik Bose Super65™ debiutujący w systemie Personal zapewnia dynamiczny i przestrzenny dźwięk. 16,5-centymetrowe głośniki Super65 w dwojgu drzwiach generują wyjątkowo mocny dźwięk, jak na swój rozmiar, co eliminuje potrzebę montowania osobnego głośnika basowego lub większych i cięższych głośników niskotonowych kosztem miejsca w kabinie lub bagażniku. W wyższych partiach częstotliwości para ustawionych naprzeciw siebie 2,5‑centymetrowych głośników w słupkach A zapewnia klarowność i wyrazistość wysokich tonów niezależnie od miejsca zajmowanego przez pasażera.

System nagłośnienia Bose Personal jest ważnym elementem wyposażenia zaprojektowanego całkowicie na nowo Nissana Micra” — powiedział Martin Boutard, główny specjalista ds. produktu, odpowiedzialny za nowego miejskiego Nissana. „Firma Bose jest zaufanym partnerem Nissana od prawie 30 lat, podzielając naszą pasję i zaangażowanie w zakresie dostarczania klientom produktów najwyższej jakości. W tym duchu utrzymany jest również ten pierwszy w swoim rodzaju, nowy system nagłośnienia”.

 

Seria BOSE® Small Vehicle

Dotychczas ekskluzywne nagłośnienie nie było dostępne we wszystkich kategoriach pojazdów, zwłaszcza w najmniejszych modelach. Ten stan rzeczy ulega jednak zmianie dzięki serii Bose Small Vehicle, czyli nowym systemom zaprojektowanym do mniejszych samochodów, uwzględniającym indywidualny sposób wykorzystywania takich pojazdów do przewozu jednej, dwóch lub większej liczby osób. Nowa, niekonwencjonalna konfiguracja systemu umożliwia uzyskanie wrażeń akustycznych godnych marki Bose na poziomie cenowym dostosowanym do możliwości nabywców mniejszych samochodów.

Więcej informacji znajduje się na stronie BoseSmallVehicle.co.uk.

 

Bose Automotive

Na początku lat 80. inżynierowie Bose opracowali pierwsze montowane fabrycznie systemy nagłośnienia do ekskluzywnych modeli samochodów. W przeciwieństwie do tradycyjnych lub montowanych już po zakupie samochodowych systemów nagłośnienia rozwiązania Bose były projektowane i dostrajane pod kątem konkretnego modelu, co stanowiło nowość w branży. Od tego czasu firma Bose opracowuje autorskie konstrukcje głośników, zaawansowane technologie wzmacniania i przetwarzania sygnału, specjalne narzędzia analityczno-projektowe oraz technologie akustycznej korekty dźwięku silnika i zespołu napędowego przeznaczone do wnętrz pojazdów. Wszystkie te rozwiązania są oparte na doświadczeniu firmy w zakresie prac badawczo-konstrukcyjnych.

Dziś pokładowe systemy nagłośnienia Bose® montowane w pojazdach cieszą się ogólnoświatową renomą i są stawiane za wzór pod względem parametrów technicznych i poziomu zadowolenia klientów. Świadczą o tym niezależne rankingi, w których Bose zawsze znajduje się w czołówce marek systemów nagłośnienia wybieranych przez nabywców samochodów w różnych regionach świata. Więcej informacji znajduje się na stronie BoseAutomotive.co.uk.

 

Bose Corporation

Założycielem Bose Corporation w 1964 roku był dr Amar G. Bose, który pracował wówczas jako wykładowca na wydziale elektrycznym Instytutu Technologicznego w Massachusetts (MIT). Dziś firma nadal kieruje się zasadami przyjętymi przy jej powstaniu, inwestując długofalowo w badania mające jeden podstawowy cel: rozwijanie technologii, która przynosi rzeczywiste korzyści klientom. Innowacje opracowywane przez Bose od dziesięcioleci znajdują zastosowanie w różnych branżach, stanowiąc podstawę do tworzenia nowych kategorii produktów i ich transformacji w segmencie audio i nie tylko. Produkty Bose przeznaczone do użytku domowego, samochodowego i przenośnego, a także do obiektów użyteczności publicznej zyskują status kultowych i zmieniają sposób, w jaki ludzie słuchają muzyki.

Bose Corporation jest przedsiębiorstwem prywatnym. Firmowy duch wynalazczości, pasja dla doskonałości oraz zaangażowanie w tworzenie nadzwyczajnych doznań dają się odczuć na całym świecie — wszędzie tam, gdzie Bose prowadzi działalność.

@NissanPolska